II Charytatywny Koncert "Dla Małych Serc"
na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej


W piątek 24 kwietnia w Operze Krakowskiej odbył się II koncert charytatywny "Dla małych serc". To druga juz inicjatywa artystów z Wiednia, którzy w styczniu przyjechali do Krakowa z koncertem noworocznym, by pomóc zebrać pieniądze na rzecz Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Tym razem w Operze Krakowskiej miało miejsce prawykonanie utworów skomponowanych przez Balduina Sulzera, znanego austriackiego kompozytora, dedykowanych pacjentom i pracownikom Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej. Koncert rozpoczął się hymnem skomponowany przez Balduina Sulzera, ze słowami Michała Zabłockiego w wykonaiu Zespółu Muzyki Dawnej "Perfugium". Soliści z Fundacji Czardasz oraz zespół Horizon Ensemble wykonali najpiękniejsze arie
i duety z oper Mozarta, a polsko-austriackie trio w składzie: Beata Płoska - altówka, Agata Sanchez-Martos wiolonczela, Piotr Gładki -skrzypce, wykonało Wariacje Goldbergowskie BWV 988 J.S. Bacha.

Podczas koncertu odbyła się także licytacja grafik: O. Peczenko, A. Jurkiewicza i Z. Pronaszki.  Licytację poprowadził Pan Rafał Jędrzejczyk. Dochód z licytacji (3,1 tys. zł) oraz z biletów zostanie przekazany na utworzenie dodatkowych miejsc intensywnej terapii dla dzieci po operacjach serca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.

Zdjęcia z koncertu

Panie BEATA PŁOSKA (altówka) i AGATA  SANCHEZ MARTOS (wiolonczela) na co dzień grają w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Pan PIOTR GŁADKI (skrzypce - Wiedeń) jest członkiem orkiestry Wiener Staatsoper (Wiedeńskiej Opery Państwowej). Muzycy ci, jako soliści instrumentaliści, często uczestniczą w koncertach kameralnych.

Zespół Muzyki Dawnej "Perfugium" działa od 1997r. Głównym polem jego zainteresowań jest muzyka liturgiczna XVI-go i XVII-go wieku, oraz pieśni świeckie epoki Odrodzenia. Zespół nagradzany był na kilku ogólnopolskich konkursach chóralnych. W dorobku "Perfugium" znajdują się trzy płyty CD - "Missa de misericordia", "Alfa i Omega" oraz "Inviolata". Kierownikiem artystycznym zespołu jest gambista Mateusz Kowalski. "Hymn kardiochirurgii dziecięcej" zostanie zaśpiewany przez żeńską częśc "Perfugium" z towarzyszeniem fortepianowego akompaniamentu w wykonaniu Justyny Dolot.

EWA WARTA – ŚMIETANA (sopran), absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej (kl. prof. W. J. Śmietany) należy do znanych i lubianych nie tylko w Krakowie, śpiewaczek. Dysponując obszernym i bardzo różnorodnym repertuarem, jest częstym gościem krajowych i zagranicznych scen i estrad.

ANNA BERNACKA (mezzosopran), absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej (kl. prof. E. Czermak), laureatka i finalistka kilku konkursów wokalnych, aktualnie związana jest ze sceną wrocławską. W partii Cherubina wystąpiła w tegorocznej premierze „Wesela Figara” na scenie swej macierzystej Opery.

JACEK OZIMKOWSKI (bas), absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej (kl. prof. W. J. Śmietany), aktualnie jest członkiem i solistą Capelli Cracoviensis; z tym Zespołem, a także na indywidualne zaproszenia koncertuje w kraju i za granicą.

Słowo wiążące: JACEK  CHODOROWSKI  
 

Patronat Honorowy
Christophe Ceska - Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie
prof. dr hab. Karol Musioł - Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Patroni Medialni
Partnerzy koncertu
 
Organizatorzy
Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie "O ZDROWIE DZIECKA"
Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie