Występ Indian z Kanady w Kopalni Soli w Wieliczce i naszym szpitalu

 

Do naszej akcji odnowy dołączyła również kanadyjska grupa Indian „The Smallboy Cree Indian Group”. Indianie z plemienia Cree z Prowincji Alberta będąc gościem 37 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbywającego się w Zakopanem postanowili wykonać specjalny występ charytatywny na rzecz naszej placówki. W dniu 19 września 2005 roku w Kopalni Soli w Wieliczce na głębokości 109 metrów pod ziemią w komorze „Drozdowice” śpiewając i tańcząc w swoich tradycyjnych strojach Indianie oddali hołd polskim i indiańskim weteranom drugiej wojny światowej. Podczas godzinnego występu członkowie grupy zbierali do specjalnej puszki pieniądze potrzebne do modernizacji  naszego szpitala. Do puszki trafiło niewiele, bo 224 zł, dlatego Indianie postanowili kontynuować zbiórkę w Zakopanem w trakcie trwania imprez festiwalowych. Przedstawicielka grupy – Jessica Smallboy oraz Jerry Maślanka (inicjator i organizator przyjazdu Indian do Polski) zapowiedzieli już, że po powrocie do Kanady Indianie będą kontynuować pozyskiwanie środków finansowych wśród Polonii Kanadyjskiej oraz mieszkańców Prowincji Alberta na rzecz odnowy szpitala w Prokocimiu.

Po zakończeniu występu w wielickiej kopalni Indianie osobiście odwiedzili także szpital w Prokocimiu aby „Podarować Uśmiech” naszym małym pacjentom. Już sama wiadomość o ich przyjeździe wywołała niemałe emocje nie tylko wśród dzieci, ale także ich rodziców i naszych pracowników. Indianie wykonali szereg tradycyjnych tańców  i śpiewów, czym wzbudzili niemały podziw i radość wśród małych pacjentów będących tego dnia w szpitalu. Każde z naszych dzieci otrzymało symboliczną, miniaturową rękawicę bokserską z flagą kanadyjską, aby - jak mówi Jeremy Maślanka (syn p. Jerzego) - dzielnie walczyły ze swoimi chorobami. W podziękowaniu za piękny występ, mali pacjenci wręczyli każdemu z Indian własnoręcznie namalowane obrazki. Wizyta Indian pozostanie na długo w pamięci naszych pacjentów, ich rodziców oraz personelu szpitala. 

Składamy serdeczne podziękowanie Dyrekcji Kopalni Soli w Wieliczce za umożliwienie występu Indian w Kopalni Soli i zgodę na przeprowadzenie zbiórki pieniężnej.
Zapraszamy do odwiedzenia galerii. 

Występ w Kopalni Soli w Wieliczce - Komora "Drozdowice" (109 metrów pod ziemią)  

Spotkanie z małymi pacjentami w naszym szpitalu

Tak Indianie przywracali uśmiech naszym chorym dzieciom

Mimo wielkich starań - Indianie nie mieli łatwego zadania...

Jeremy Maślanka z Kanady (mały przyjaciel Indian) w imieniu swojego brata, który 
z powodu choroby musiał zostać w Kanadzie, rozdaje specjalne rękawice bokserskie 
aby nasze dzieci dzielnie walczyły z chorobą

Tak Indianie żegnali chore dzieci

DZIĘKUJEMY !!!

Foto: Bartłomiej Pawlak